Руските банки се подготвят за сливания и придобивания в Източна и Централна Европа, като ще се възползват от слабата позиция на някои западни финансови институции в региона в резултат на кризата, пише "Файненшъл таймс".
В интервю за британското издание Андрей Костин, изпълнителен директор на втората по големина банка в Русия – VTB - заяви, че неговата стратегия за растеж е подобна на тази на Santander и Citigroup, които разчитат на придобивания.
"Ние развиваме нашия бизнес по естествен начин, но когато забележим добра възможност, ще купуваме", заяви Костин. "Първо ще се съсредоточим в Русия, след това в страните от ОНД."
Той не смята, че е добра идея да се търси разширяване в Западна Европа. Но най-голямата руска банка Sberbank обяви намерението си да сключи значителни сделки в Австрия, които от своя страна имат сериозно присъствие в Източна Европа. За австрийските банки се предполага, че са с най-слаба капитализация сред развитите страни на Стария континент и съществуват рискове някои от тях да не покрият стрес тестовете следващия месец. Миналия месец Sberbank потвърди интереса си в купуването на австрийската Volksbank International и привлече Алесандро Профумо, бившия директор на италианската UniCredit, в борда на руската банка.
Профумо започна да проучва различни възможности за придобивания за руската банка в Източна Европа, като най-вече той разглежда активи в балтийските държави и Казахстан, заявиха източници запознати със ситуацията.
Sberbank смята да използва Австрия като трамплин за разширяване в развиващите се европейски пазари. В допълнение към Volksbank, руската финансова институция обмисля вероятността да купи дял в Raiffeisen Bank International. Това обяви източник на "Файненшъл таймс" запознат с плановете на Sberbank, въпреки това австрийската банка обяви, че ще откаже подобна транзакция.
Ричард Хейнсуърт, който ръководи независимата руска банкова рейтингова агенция RusRaiting, предупреди, че подобно придобиване на Sberbank може да се проточи.
"Първо руското правителство трябва да одобри такава сделка, като бюрократичният процес ще отнеме много време", заяви той и добави: "Но това може да се случи един ден."
Най-големите руски банки като Sberbank и VTB са контролирани от Кремъл, като този факт и историческата обремененост ще създаде политически затруднения при придобиването на активи в Източна Европа. Особено това важи за Полша, въпреки че страната е подходяща за подобни сделки. Много западни банки, които бяха ударени лошо от кризата, притежават активи там. Такива са белгийската KBC, холандската ING, португалската BCP Millennium и други. Под натиска на ирландските регулатори Allied Irish Bank продаде миналата година своя бизнес в Полша на испанската Santander.
Банките в Източна Европа се очаква да покажат силен ръст през тази година. Анализатори прогнозират заемите да се увеличат с 15%, а доходността да се изравни с предкризисните нива, допълва "Файненшъл таймс".