Спадът в банковите печалби се успокоява. Обезценките за просрочия по заеми през първите четири месеца на годината се увеличават с обеми като тези през същите месеци на 2010 г. Увеличението на корпоративните заеми през април е било най-голямото месечно нарастване от началото на годината, а активите на системата намаляват несъществено през месеца.
Това показват данните на БНБ за състоянието на банковата система към края на април тази година, която трета година се развива в условията на криза.
От централната банка посочват, че данните "не сочат негативна промяна по отношение на финансовата устойчивост" на системата, коефициентът на ликвидните активи запазва високото си ниво и е 23.7%.
Според БНБ нивото на кредитния риск е в рамките на наблюдаваните от началото на годината стойности. При преобладаващата част от банките оперативните приходи надвишават разходите, посочват още от централната банка. От началото на кризата у нас секторът като цяло не е приключвал на загуба. Такава отчитат отделни банки, като броят им не е надвишавал 6-7 на тримесечие.
Така към края на април печалбата на банковата система е 214 млн. лв. На месечна база (спрямо март) тя се увеличава с 57 млн. лв. Годишният темп на намаление на печалбата се успокоява до 1.7% през април. Миналата година по същото време свиването на годишна база е било 34%. И предходните два месеца на 2011 г. - февруари и март, годишният темп на намаление беше едноцифрен (7.7% и 7.2%).
Увеличението на обезценките за просрочени кредити през първите четири месеца на тази година е приблизително колкото през миналата година по това време - около 100 млн. лв. месечно. В края на април те са 404.2 млн. лв., като са повече с около 20 млн. лв. спрямо април 2010 г. Именно разходите за обезценки наред с намалените приходи заради все още свитото кредитиране изяждат доходите на банките.
През април корпоративните кредити се увеличават с 0.8% (с 286 млн. лв.) до 34.4 млрд. лв, като това е най-голямото месечно нарастване от началото на година. От БНБ посочват, че реализираното увеличение е изцяло под влияние на кредитната активност на малките и средните банки. Това са банките от т.нар. втора група (според размера на активите в първа група са петте най-големи, във втора - останалите, а в трета - регистрираните като клон на чужда банка - бел. ред.).
Техният портфейл от фирмени заеми се е увеличил за един месец с 263.3 млн. лв. Нарастването на корпоративните кредити на топ пет в сектора през април е с около 13 млн. лв. При кредитирането на населението жилищните ипотечни заеми нямат съществена промяна. Те единствени устояха по време на кризата да поддържат постоянно нарастване.
През април месечният им ръст е 0.2% до 9.309 млрд. лв. Това е сегментът, на който банките залагат най-много за активизиране на кредитирането, тъй като цените на имотите са по-ниски в момента, обезпеченията по такъв тип заеми са сигурни, а и регулаторното третиране на жилищните ипотечни заеми е по-благоприятно заради по-ниските рискови тегла при отчитането в капитала.
Така офертите с фиксирани лихви за първите една-две дори до пет години на нива около 6% вече са обичайни. Тези за заеми в евро са около 5.5-5.9%, а в левове има и за 6.5% фиксирани за първата година. В понеделник данните за средните лихви на пазара показаха, че те са на нивата си отпреди кризата - края на 2007 - средата на 2008 г.
Обемът на потребителските заеми има минимално свиване (под 0.1% за месец) до 9.252 млрд. лв. Депозитите на фирми и домакинства продължават да нарастват, достигайки 49.1 млрд. лв., като от централната банка посочват, че в сравнение с първите три месеца на годината увеличението им е по-ниско. Нивото на активите и капиталът на месечна база се запазват.