Те никога не биха получили съчувствие от обществото. Съкращенията, които удариха цели дивизии от най-големите световни банки в последните седмици, не само не привлякоха съжаление, но и едва бяха забелязани сред люлеещите се световни пазари и прогнози за икономически спад, пише в анализ в. "Файнешъл таймс".
И все пак в последните няколко седмици осем големи банки, шест от които – европейски, обявиха, че ще съкратят общо 60 000 души – средно 5% от работната си сила. И това е само началото на жестокото преструктуриране на индустрията, което може да доведе до окастрянето на стотици хиляди работни места по света.
"Ако се налага намаляване на разходите, трябва да намалим работните места", каза един от главните изпълнителни директори на европейскиа банка. "Ако икономиките не растат, ще има много повече съкращения от сегашните."
Моделът на наемане се променя
Банкерите и регулаторите са съгласни с тезата, че това е дълбока промяна в модела на наемане в световната банкова индустрия. Причината е проста – докато западните икономики са на ръба на нова рецесия, банковият бизнес е в период на голяма структурна промяна, голяма част от която беше предизвестена от регулаторните промени след първата вълна от финансовата криза преди три години.
Много от съкращенията ще бъдат в инвестиционното банкиране. Там регулаторите подеха двойна атака срещу дейността на сектора. От една страна, те наложиха изрични промени върху структурата на възнагражденията, така че да насърчат отложеното плащане. От друга, новите капиталови изисквания направиха някои рискови дейности в сектора доста скъпи.
Преди кризата беше нормално брокерите да получават по-голямата част от заплатата си под формата на годишен бонус. Сега като резултат от действията на регулаторите много по-голяма част от парите идва под формата на фиксирана заплата. Бонусите пък се получават отложено във времето на вноски за три до пет години и така служителите ще трябва да чакат няколко премии от предходни години и затова имат по-малък мотив да си търсят нова работа.
Според банкерите това е класически пример как регулаторните промени могат да имат обратен на очаквания ефект. След като в началото на финансовата криза през 2008 г. регулаторните институции накараха банките да отложат плащанията на бонусите за по-дълъг период, персоналът поиска по-високи заплати, които да компенсират краткосрочния недостиг на средства. В много случаи увеличенията бяха между 50 и 100%.
Сега секторът за инвестиционно банкиране трябва да се справи с нов проблем – той загуби основния си метод за освобождаване от ненужния персонал. "Когато един банкер не получи бонус, той вече не напуска веднага", казва Рич Рики, съпредседател на инвестиционното банкиране в Barclays. "Сега той има заплата, на която да се опре. А и всъщност за тези хора няма друга работа."
Не само липсата на гъвкавост в заплатите намалява мястото за маневри. "Важно е, че много по-високите отложени бонуси означават значително по-ниска гъвкавост за банките сега, когато трябва да се отрежат много разходи за една година", смята Рики. Банките изведнъж осъзнаха, че с отложените бонуси, обикновено разпределени на равни части за тригодишен период, две трети от всички плащания за бонуси, които са остатъци от плащанията за предишните години, всъщност са станали фиксирани разходи.
Някои от най-драматичните промени в структурите на плащане са осъществени в швейцарските банки. Според проучване на JPMorgan Chase фиксираните плащания на UBS през 2010 са били 35% от общите суми за възнаграждения, а тези на Credit Suisse – 37%. За тази година повече от 80% от парите на Credit Suisse за инвестиционните банкери ще бъдат фиксирани заплати и отложени бонус плащания, а цифрата за UBS ще е 63%.
Останали само с част от гъвкавостта да намалят разходите за заплати чрез бонусите, много банки откриват, че възможностите им са ограничени. "Намаленията са реакция на спада в печалбите – и знак как плащанията са преструктурирани", казва шефът на голяма британска инвестиционна група. "Когато банките започнаха да наемат миналата година, имаше голям преход към фиксирани разходи. Основните заплати се удвоиха, а променливите доходи спаднаха наполовина. Но няма растеж и единственото, което банките могат да правят, е да уволняват."
Няколко старши банкери, преживели много възходи и падения в миналото, оценяват сегашните усилия за намаляване на разходите и персонала като повтаряне на един от най-големите грехове в индустрията – наемане на твърде много хора, преди бизнесът всъщност да се подобри, и уволняване на твърде много, когато пазарите се сринат.
Много от съкратените места няма да се възстановят
Но много повече експерти предупреждават, че в случая има нещо коренно различно – много от съкратените места няма да се възстановят. Една от основните причини е, че банките по света все още се адаптират към много по-регулираната среда, в която ще трябва да държат значително по-голям капитал като буфер срещу бъдещи загуби, и в която някои от най-рискованите и в същото време печеливши дейности са поставени извън закона.
В САЩ на банките бяха силно ограничени операциите, в които те залагат свои пари на пазара. В резултат на това повечето институции се отказаха или поне значително намалиха подобни операции.
Във Великобритания "универсалните" банкови групи като Barclays, Royal Bank of Scotland и HSBC се подготвят за най-голямата ревизия на индустрията от десетилетия насам. Назначената от правителството независима комисия за банкиране ще препоръча огромни секторни реформи в доклада си, който се очаква през септември.
Вероятно не е съвпадение, че някои от най-големите съкращения са в британски банки – 30 000 в HSBC, 15 000 в Lloyds и 3000 в Barclays. Новите изпълнителни директори на Острова не просто осъществяват корпоративни промени, а се подготвят и за изцяло нова оперативна среда.
На световно ниво новата регулаторна рамка Базел III ще намали доходността на един от най-печелившите банкови бизнеси – търгуване на инструменти с фиксирана доходност, особено деривати. Властите пък налагат по-големи капиталови изисквания за високорискови дейности.
Това накара някои банки да преосмислят амбициите си в област, доминирана от сравнително малък брой банки. UBS например, която ще уволни 5000 души, наскоро намали прогнозата си за 8 млрд. евро приходи от търгуване на деривати и намали операциите си в тази област.
В драстично намаляващ пазар най-бързият начин да се съкратят разходите е да се уволнят хората. Някои банки, включително Credit Suisse, все още наемаха хора през второто тримесечие, отразявайки широко разпространеното неразбиране на икономическата ситуация.
"Много фирми агресивно твърдяха, че светът излиза от финансовата криза, и досега вярваха, че по-лошите условия в индустрията ще са временни", казва Джереми Сайджий от Barclays Capital. "Тази гледна точка се промени и фирмите много рязко превключиха на режим за съкращения."
Досега повечето намаления на персонал са фокусирани в Европа, отразявайки отговора на банките към проблемите в еврозоната. Но щатската икономика също е проблемна и банки като Bank of America са под растящо напрежение, след като също обяви съкращения на 3500 души.
Банкери и анализатори са съгласни, че съкращенията, дошли от BofA и Goldman Sachs в последните седмици, са само началото и още уволнения са неизбежни. "Някои щатски банки бавно осъзнават, че трябва основно да се преструктурират, а това може да означава само едно нещо – големи съкращения на Уолстрийт", казва щатски инвестиционен банкер.