Западните компании разчитат на Китай, за да реализират ръст в продажбите си чрез най-големия пазар. Оказва се обаче, че китайците не са склонни да харчат доходите си, пише в доклад, публикуван от Economist Intelligence Unit (EIU), цитиран от Financial Times. "Китайските потребители, било то селски или градски, въпреки оптимистичната си нагласа към бъдещето остават големи спестовници и харчат разумно въпреки правителствената политика, стимулираща вътрешното търсене", гласи част от доклада. Въпреки стимулиращия правителствен план за $589 млрд., понижаването на данъците и други мерки с цел увеличаване на продажбите на автомобили и селскостопански уреди разходите за здравеопазване, образование и пенсионни фондове спъват консумацията на други стоки.
По данни на доклада 91% от анкетираните са оптимистично настроени по отношение на бъдещето си. Дори в изостанали урбанизирани територии се спестява голям процент от общия доход на домакинствата.
Две трети от населението на Шанхай спестяват 25% или повече от доходите си. За сравнение - в разточителна Швейцария спестяванията възлизат на 15%. Близо една трета в Шанхай спестяват над 35% от доходите си, като числата са доста по-високи в по-слабо развитите градове.
Източник: Dnevnik.bg