С 3% по-високи могат да са капиталовите изисквания за най-големите банки по света. Това обмислят глобалните регулатори, пише "Блумбърг" по информация на източници, запознати с дискусиите. Базелският комитет за банков надзор обмисля да наложи на банките, чийто фалит би се отразил на световната икономика, по-висок минимум от последно приетите през 2010 г. стандарти Базел III. Нивата могат да са между 1 и 3% над изискванията за обикновения капитал на системно важните институции, посочват източниците, пожелали да останат анонимни. Източник на "Ройтерс" посочва, че комитетът обмисля също така и как да спре много големите институции да стават още по-големи, с което да носят и повече риск за системата.
С новите регулации надзорниците се опитват да избегнат повторение на срива на финансовите пазари след фалита на американската "Лемън брадърс" през 2008 г., който беше последван от вълна от спасяване на банки в затруднение по целия свят с държавни пари.
Швейцария вече предложи вдигане на изискванията за двете си най-големи банки - UBS и "Креди Суис". Вместо регламентираните по новите Базел III 7% тяхната капиталова адекватност ще трябва да бъде 10%.
По думите на Марк Брансън, шеф на банков надзор към швейцарския финансов надзор, "някои от представителите на Базелския комитет са се вдъхновили от предложенията на Швейцария". Увеличение само с 1% не би си струвало, посочи той и допълни, че водените в момента дискусии са за по-високи нива.
Ако новите национални регулации попречат на конкурентоспособността на UBS, банката може да премести част от бизнеса си извън страната, заяви главният изпълнителен директор Освалд Грюбел пред местното списание "Биланц".
Шийла Беър, председател на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), заяви, че според нея допълнителните 3% са "едно добро число". Според изпълнителния директор на Дойче банк Йозеф Акерман обаче изготвянето на списък с банки, които ще трябва да отговарят на по-строги изисквания, ще бъде по "спорни критерии, което в резултат може да доведе до манипулации с политическа цел".
Страните от Г-20 поискаха Базелският комитет да изготви по-високи изисквания за системно важните банки още през ноември. В комитета работят съвместно регулатори от 27 страни, сред които Бразилия, Китай, Индия, Германия, Великобритания и САЩ. От Борда за финансова стабилност, който обединява регулаторите и финансовите министри от Г-20, посочиха, че решенията ще бъдат съобразени и с двете страни и че ще бъдат взети до края на годината.
Източник: Dnevnik.bg